İnstagram Hesabınızın Hacklendiğinimi Düşünüyorsunuz?

Bilgisayar korsanlarının Instagram hesabınıza giriş yaptığından şüphemi duyuyorsun? Instagram hesabınız saldırıya uğradığında neler yapacağınızı öğrenin. Bu, durum instagram üzerinden pazarlama yapan işletmeler için oldukça zor bir durum. Bu nedenle düzgün bir şekilde güvenlik önlemleri almadığınız taktirde. Bilgisayar korsanları Instagram hesabınıza 10 dakika içerisinde erişim sağlaması oldukça kolaydır. Bir bilgisayar korsanı hesabınızı üç yoldan ele geçirir;

 • Şifrenizin başkalarının eline geçmesi.
 • Phishing yöntemi. Kısacası bilgisayar korsanları size sahte bir Instagram giriş sayfasına. Bağlantı içeren ikna edici bir e-posta gönderecektir. Tıklayıp kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaparsanız, bilgilerinizi anında alırlar. Bu nedenle size e-posta yoluyla gönderilen bir bağlantıya asla tıklamayın.
 • Telefonunuz’da üçüncü taraf uygulamalar kullanma. Şüpheli üçüncü taraf uygulamalara erişimi her zaman iptal edin. Ayrıca güvenmediğiniz bir uygulamaya asla kişisel bilgilerinize erişme yetkisi vermeyin.

Kendinizi Instagram hesabınızın saldırıya uğradığını düşündüğünüz bir durumda bulursanız, hızlı hareket etmeniz önemlidir. Hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olması için bu adımları izleyin.

Instagram’ınız Hacklendiğinde Yapmanız Gereken 3 Eylem

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, işte yapmanız gerekenler.

  1. Instagram Hesap Kurtarmayı Kullanın :

   Burası doğrudan instagram’dan bir giriş bağlantısı (Şifremi Unuttum Düğmesi) talep ettiğiniz yerdir. Gelen bağlantıda telefon numaranızı veya e-mail adresinizi girecek ve Giriş Bağlantısı Gönder’e tıklayacaksınız. Ardından instgram, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olmak için size bir e-posta gönderilecektir. Ancak bazen bilgisayar korsanları kullanıcı adınızı ve şifrenizi okadar hızlı değiştirirki bu işe yaramayacaktır. Bu işlem işe yaramazsa 2. adıma geçin.

  2. Hesabınızın Hacklendiğini Instagram’a Bildirin :

   Bilgisayar korsanının hesabınızın bilgilerini çok hızlı değiştirmesinden dolayı hesabınızı kullanamıyorsanız. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey doğrudan hesabınızın hacklendiğini instagrama bildirmektir. Burada yapacağınız tüm hesap ayrıntınızı içeren bir form dolduracaksınız. Ardından oradan hesabım saldırıya uğradı seçeneğini seçeceksiniz. Ardından Destek iste kısmına tıklayacaksınız. İnstgram bu durumda sizden, ekstra güvenlik önlemi için kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir.

   Bu süreç şu şekilde olur. Tarafınıza doğrudan bir kod gelecektir. Ardından bu kodu bir kağıt parçasına yazmanızı ve bu kağıt parçasıyla fotoğraf çekmeniz istenecektir(Selfie). Ayrıca hesap için kullandığınız orjinal e-posta veya telefon numarasını göstermenizi isteyeceklerdir. Son olarak instgram, fotoğrafı instgram fotoğraflarınızla karşılaştırarak aslında hesabın kullanıcısının siz olduğunuzu doğrulayacaktır. Bu Instagram hesabınızın kurtarılması için kesin bir yol olarak kabul edilmektedir. Çünki sahip oldukları bu sistemi hacklemelerinin hiç bir yolu yoktur.

  3. Giriş Etkinliğinizi Kontrol Edin :

   Bu adıma instagram ayarlarınızdan kolayca ulaşabilirsiniz. Giriş etkinliğinizi kontrol etmek, birisinin hesabınıza girmek için. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi her kullandığında görmenizi sağlayacaktır. Bu durum hesabınıza yapılan şüpheli girişleri tespit etmenize yardımcı olur. Ayrıca giriş etkinliğinizi kontrol ederken, her giriş işleminin tarihini ve saatini görebilirsiniz. Bu sayede hesabınıza sizin dışında giriş yapılıp yapılmadığını tespit edebilirsiniz.